عروسی، سور یا پیوگانی مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز یک ازدواج و زندگی مشترک یک زوج جشن گرفته می‌شود. این مراسم در کشورها و فرهنگ‌ها، ادیان و مذاهب، گروه‌های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون، به اشکال مختلفی برگزار می‌گردد .

منبع : ویکی پدیا

فرهنگ های مختلف عروسی در ایران

آداب عروسی در مازندران

جشن عروسی در ایران با توجه به قومیت های مختلف و آداب و رسوم های متفاوت در فرهنگ های مختلف با هم فرق دارد . برای مثال در فرهنگ مازندران جشن عروسی با مراسم "اره گیرون" یا همان بله برون شروع میشود و نزدیکان داماد به خانه عروس رفته و با اهدای یک انگشتر عروس و داماد را به اصطلاح نامزد میکنند . کمی قبل از عروسی یکی از زن های آشنا را به عنوان "خور گیر" یا "خبرگیر" انتخاب میکنند تا تمامی بستگان عروس و داماد را به عروسی دعوت کند . یک روز قبل از عروسی تمامی مواد لازم و مخارج عروسی را از طرف خانواده داماد به خانه عروس میبرند . میهمانان نیز هدایای خود را تحت عنوان "سوری" روی سینی های مسی گذاشته و با پارچه های رنگی تزئین کرده و به خانه داماد میبرند . 

یک روز مانده به عروسی نیز جشن "حناونه شو" یا "حنابندان" برگزار میشود و عمده میهمانان این جشن افراد دم بخت فامیل هستند . صبح روز عروسی یا "عاروسی" عروس و داماد به همراه نزدیکانشان به حمام میروند و دلاک از آنها با شیرینی و شربت پذیرایی میکند . سپس در بعد از ظهر عروسی نزدیکان داماد به طرف خانه عروس حرکت میکنند و داماد نیز یک اسب را تزئین کرده تا عروس را بر روی آن بنشانند و خانواده عروس نیز با میوه ، شیرینی و شربت از آنها پذیرایی میکند . خانواده عروس تکه ای نان را به کمر عروس میبندند تا اولین فرزند آنها پسر شود .

در راه برگشت عروس روی اسب نشسته و بچه ای آینه به دست جلوی اسب حرکت میکند . در طول مسیر نیز نزدیکان داماد با شادی و پایکوبی و تیراندازی به شادی جشن میافزایند . وقتی هم به خانه میرسند قبل از ورود عروس به خانه پدر داماد هدیه ای مثل یک راس گاو ، سکه یا تکه ای زمین را به عروس هدیه میدهد . سپس داماد از اسب پیاده شده و میوه ای را مثل انار یا سیب به طرف عروس می اندازد . عروس باید آن را بگیرد و با هم بخورند . سپس میهمانان وارد خانه داماد میشوند و شام را آنجا میمانند . 

تنها یک زن شب را پیش عروس و داماد میماند و صبح برای آنها صبحانه را آماده میکند . خانواده داماد نیز تکه پارچه ای یا هدیه ای را به عنوان خلعت به عروس هدیه میدهند . 3 روز بعد از عروسی نیز عروس و داماد به عنوان "زن مار سلام" یا "مادرزن سلام" به خانه عروس رفته و مادر عروس با دعوت از میهمانان و پذیرایی شام این مراسم را برگزار میکند . در انتها عروس نیز تکه هایی از پارچه را که با گلاب معطر کرده به اهل فامیل هدیه داده و آنها نیز مبلغی پول به عنوان رونما به عروس هدیه میدهند .

 

عروسی و انواع ازدواج در ایران باستان

در ایران باستان و در زمان زرتشتیان 5 نوع ازدواج و پیوند زناشویی مرسوم بوده است که در زیر به اختصار به آنها میپردازیم :

پادشاه زن :

وقتی دختران به سن بلوغ میرسیدند و با اجازه پدر و مادر خود با پسری ازدواج میکردند اصطلاحا " پادشاه زن " بودند و از تمامی حقوق و مزایای زناشویی برخوردار بودند .

چاکر زن :

چاکر زن به زنی اطلاق میشده است که از همسر اول خود جدا شده و به عنوان زنی مطلقه با مردی دیگر ازدواج میکند . چاکر زن از تمامی حقوق پادشاه زن برخوردار بوده است ولی بعد از مرگ وی ، تا سی روز هزینه های مراسم و کفن و دفن بر عهده همسر دوم و پس از آن برعهده همسر اولش بوده است . ایرانیان باستان بر این عقیده بوده اند که در عالم بعد از مرگ زن متعلق به همسر اول خود است . 

ایوک زن :

این نوع ازدواج به حالتی گفته میشده است که مردی دختر یا دخترانی داشت ولی فرزند پسر نداشت و ازدواج تنها دختر یا کوچکترین دخترش تحت عنوان " ایوک " ثبت می‌شد و رسم بر این بود که اولین پسر تولد یافته از این ازدواج به فرزندی پدر دختر در می‌آمد و به جای نام پدرش نام پدر دختر را بعد از نامش می‌آوردند و این نوع ازدواج باعث شده که برخی افراد غیر مطلع برچسب ازدواج با محارم را به زرتشتیان بزنند و اظهار کنند که پدر با دختر خود ازدواج می‌کرده است که بعدها این عقیده کاملا مردود شد .

ستر زن :

وقتی که فرد بالغی بدون ازدواج ( ناکام ) در می‌گذشت، پدر و مادر یا خویشان این فرد موظف بودند به خرج خود و به یاد فرد درگذشته دختری را به ازدواج پسری در می‌آورند. شرط این نوع ازدواج آن بود که دختر و پسر متعهد می‌شدند که در آینده یکی از پسران خود را به فرزند خواندگی فرد درگذشته بدون زن و فرزند درآورند.

خودسر ( خود رای ) زن :

اگر دختری و پسری پس از رسیدن به سن بلوغ برخلاف میل والدین خود خواستار ازدواج با یکدیگر می‌شدند ، با وجود مخالفت والدین ازدواج آنها منع قانونی نداشت و زیر عنوان " خود رای زن " ثبت می‌گردید و در این بین دختر از ارث محروم می‌شد، مگر اینکه والدینش به خواست خود چیزی به او می‌دادند یا وصیت می‌نمودند که بدهند.

 

طراحی و توسعه با heart توسط تیم تشریفات بزرگ آریان