برگزاری مراسم عروسی

عروسی ، سور ، پیوگانی مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز یک ازدواج و زندگی مشترک یک زوج جشن گرفته می‌شود . این مراسم در کشورها و فرهنگ‌ها ، ادیان و مذاهب ، گروه‌های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون ، به اشکال مختلفی برگزار می‌گردد . منبع : ویکی پدیا

برگزاری عروسی در ایران قدمتی طولانی دارد و در هر استان یا هر قومیت ممکن است تفاوت هایی در آن وجود داشته باشد . در هر شکل و فرهنگ که برگزاری عروسی را بررسی میکنیم شاهد زیبایی و معنای اصیل آن که همان پیوند بین عروس و داماد و تلاش برای تدام آن است را میبینیم .

برگزاری عروسی امروزه در تالارهای پذیرایی و باغ تالارهای عروسی انجام میشود و در سالهای اخیر شاهد تغییرات چشمگیر آن و تغییراتی بوده ایم که دیگر اثری از سادگی و بی آلایشی در عروسی ها کمتر دیده میشود و میل به زرق و برق ، چشم و هم چشمی ها و ریخت و پاش های اضافه در آنها بیشتر شده است .

برگزاری عروسی در تهران

در تهران برگزاری عروسی به شکل سنتی خود شروع شده و در سالهای اخیر شاهد رشد چشمگیر تالارهای عروسی و پذیرایی بوده ایم . این رشد به دلیل تقاضای زیاد برای برگزاری عروسی بوده است . این رشد تقاضا به شکلی بوده که در سبک های مختلف ، اندازه های مختلف ، قیمت های مختلف و تزیینات مختلف منجر به ساخت و راه اندازی محل هایی برای برگزاری مراسم عروسی شده و امروزه شاهد 2 سبک اصلی تالار پذیرایی و باغ تالار هستیم .

برگزاری عروسی در تهران را اگر بخواهیم کمی بیشتر بررسی کنیم در مناطق مختلف داخل شهر به تالارهای پذیرایی برخواهیم خورد که برگزاری عروسی در آن ها شرایط تقریبا یکسانی دارد . برگزاری عروسی در تالار معمولا به این شکل است که میهمانان به تالار پذیرایی عروسی آمده و طبق سفارش عروس و داماد یا میزبان مراسم از آنها پذیرایی میوه ، شیرینی و آبمیوه میشود . مرحله بعدی پذیرایی سرو شام است که معمولا در تالارهای پذیرایی به شکل پرس غذا برای هر نفر یا اعضای دور یک میز از آنها پذیرایی میشود . بعد از ورود مهمان به محل برگزاری عروسی و قبل از سرو شام هم از موزیک استفاده میکنند و مهمانان با عروس و داماد رقصیده و گاهی هم پولی به عنوان هدیه و با نام شاباش به عروس یا داماد داده میشود . در برخی از قومیت ها نیز علاوه بر شاباش مبلغی دیگر در طول مراسم به عنوان هدیه جمع آوری میشود و عروس و داماد از آن مبلغ برای بخشی از هزینه های برگزاری عروسی یا زندگی خود استفاده میکنند .

نوع دیگر محل های برگزاری عروسی در تهران باغ تالارهای پذیرایی هستند . وقتی صحبت از باغ تالار میکنیم منظورمان همان تالار پذیرایی است که دارای فضای سبز و فضای باز برای بخشی از مراسم میباشد . معمولا در فضای باز چیدمان و تزئینات ورودی مراسم و عروس و داماد ، سفره عقد ، میزهای پذیرایی مهمان ، گل آرایی و تزئینات ، سفره خانه سنتی و دیگر بخشهای مراسم را میتوان چیدمان کرد . در فصل بهار و تابستان تمایل به برگزاری مراسم عروسی در فضای باز و باغ تالارها بیشتر از فصل زمستان است .

نوع دیگری از انواع برگزاری عروسی ، برگزاری مراسم توسط موسسات تشریفات مجالس است . شرکت های تشریفات مجالس به طور تخصصی به برگزاری مراسم عروسی میپردازند . تقاوت آنها با تالارهای پذیرایی این است که به خودی خود و در هر مکان که میتواند اجاره یک باغ تالار یا محل مشتری باشد ، مراسم عروسی را برگزار کند . تمایل به همکاری با تشریفات در بین مردم به این دلیل زیاد است که برگزاری مراسم عروسی با متد جدیدتر و طراحی زیباتر و بروزتر انجام شود .

در تالارهای پذیرایی به دلیل اینکه وسایل بصورت ثابت چیده شده اند ، امکان بروز کردن مداوم آنها وجود ندارد . ولی در تشریفات مجالس چون وسایل بصورت سیار بوده و ثابت نیست میتوانند از هرنوع جدید آن که مد است یا عروس و داماد بخواهند استفاده کنند . برگزاری مراسم عروسی توسط شرکت های برگزاری مراسمات هزینه بالاتری نسبت به تالارهای پذیرایی دارد .

در اطراف و حومه نزدیک به تهران امروزه باغ تالارهای برگزاری عروسی زیادی ساخته شده که از نظر سطح تجملات و زیبایی قابل قیاس با عموم تالارهای برگزاری مراسم عروسی داخل شهر نیستند . طراحی زیبا و منحصربفرد ، تجملات خاص و شیکترین اکسسوری را در برگزاری مراسم عروسی بکار میگیرند و همین تجملات باعث هزینه های نجومی و بسیار زیاد برگزاری عروسی در سالهای اخیر شده است .

برگزاری مراسم عروسی در منزل / خانه

برگزاری عروسی در منزل برای آن عده از عروس و داماد هایی که خودشان محلی برای برگزاری عروسی دارند امکان پذیر است و دیگر نیازی به اجاره باغ عروسی نیست . داشتن سالن اجتماعات در برج یا آپارتمان یا منزل مسکونی با سالن بزرگ برگزاری عروسی در منزل را میسر کرده و موجب کاهش آن بخش از هزینه برگزاری مراسم که به اجاره محل مربوط بوده است میشود . برای برگزاری مراسم عروسی در منزل باید توسط یک کارشناس امکان آن سنجیده شود . معمولا برای برگزاری عروسی در منزل باید به شرکت های تشریفات مجالس مراجعه کرد .

تشریفات آریان در زمینه برگزاری مراسم عروسی در منزل سابقه ای طولانی دارد و برای تمام افرادی که دارای منزل بزرگ یا فضای مناسب برگزاری مراسم در خانه هستند این امکان را فراهم نموده که با بررسی و کارشناسی رایگان محل ، در صورت تمایل بتوانند برگزاری مراسم خود را در منزل انجام دهند .

برگزاری مراسم عروسی در باغ تالار

باغ عروسی همان باغ تالارها که در بالا نوشتیم هستند . باغ های عروسی را در اطراف تهران میتوانید در جاجرود ، کرشت ، لواسان ، شهریار ، گرمدره ، آزادگان و محدوده های نزدیک تهران بیابید . تشریفات آریان برای برگزاری عروسی در باغ های عروسی آماده ارائه مشاوره به عروس و دامادهای خود است .

امروزه وجود یک شرکت برگزاری مراسمات در شهرهای بزرگ مثل تهران الزامیست . به این دلیل که قشر خاصی از مردم تمایل به برگزاری عروسی در تالار پذیرایی را ندارند و علاقمند هستند که شرکت های برگزاری مراسمات طبق جدیدترین اصول طراحی و دیزاین ، منوهای پذیرایی بسیار متنوع و همچنین استفاده از جدیدترین و زیباترین اکسسوری ها مراسم عروسی آنها را برگزار کنند .

طراحی و توسعه با heart توسط تیم تشریفات بزرگ آریان