باغ عروسی

باغ عروسی باغیست که برای برگزاری مراسم مناسب است و تمامی امکانات مورد نیاز برای این موضوع را در زمان ساخت یا بازسازی آن در نظر گرفته اند . در مورد باغ عروسی ، وسعت آن اهمیت زیادی ندارد بلکه اگر حداقل نیازهای برگزاری مراسم را برای تعداد مشخص مهمانان فراهم کند قابلیت اجرای جشن را دارد .

سوالات متداول

قیمت باغ عروسی از چقدر شروع میشه ؟

قیمت باغ عروسی با توجه به فصل ، ظرفیت ، زیبایی و محل آن تغییر میکند . ولی لازمه بدونیم برای بودجه های مختلف ، باغ عروسی با قیمت های مختلف رو میتونیم معرفی کنیم .

چطور میتونیم باغ های عروسی رو بازدید کنیم ؟

به علت تعداد زیاد باغ و عمارتهای عروسی ، سلیقه عروس عروس و داماد و بودجه مراسم ، حتما لازمه که قبل از هر اقدامی ، جلسه مشاوره در محل دفتر تشریفات آریان برگزار بشه و در مرحله بعد ، از لیست باغ های عروسی موارد گزینش شده برای بازدید برنامه ریزی کنیم .

امکان اجاره باغ عروسی بدون خدمات هم وجود داره ؟

خیر ! در تشریفات آریان اجاره باغ و عمارت فقط با تشریفات و سرویس برگزاری مراسم امکان پذیر هست .

لوکیشن باغ های عروسی کدوم محدوده هستن ؟

باغ عروسی و عمارت ها در محدوده حومه شرق تهران در محله های لواسان ، جاجرود ، بومهن و کرشت هستن و در محدوده حومه غرب تهران در محدوده انتخاب بزرگراه حکیم ، بزرگراه آزادگان ، گرمدره و محله باغستان در شهریار هستن . در منطقه کرج تا کردان هم تعدادی باغ عروسی برای اجاره هستن که از تهران کمی دورتر هستن .

ظرفیت باغ عروسی و عمارت چند نفر هست ؟

برای تعداد مهمانهای مختلف باغ عروسی برای اجاره وجود داره . برای مثال تعدادی از باغ های عروسی برای مراسم های تا 100 نفر مناسب هست و تعدادی دیگر هم برای مراسم های تا 200 هستن که به عروس و دامادهامون پیشنهاد میکنیم . برای تعداد مهمانهای بالاتر نظیر 400 نفر ، 500 نفر و حتی تا 1000 نفر هم تعدادی دیگر از باغ های عروسی رو پیشنهاد میکنیم .

صفحات پیشنهادی :

gharb
shargh
tehran

 

عروسی

عروسی، سور مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز یک ازدواج و زندگی مشترک یک زوج جشن گرفته می‌شود. این مراسم در کشورها و فرهنگ‌ها، ادیان و مذاهب، گروه‌های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون، به اشکال مختلفی برگزار می‌گردد. در ایران عروسی‌ها اغلب با موسیقی سبک پاپ و موسیقی فولکلور مختص به هر منطقه و فرهنگ، برگزار می‌شود و کمتر عروسی در ایران از سبک‌های موزیک تخصصی برای جشن‌ها و عروسی‌ها مانند ترنس، هاوس، هارد ترنس، ریمیکس و… استفاده می‌شود.

منبع : ویکی پدیا

 

 

اجاره باغ عروسی

اجاره باغ برای عروسی یکی از گامهای مهم در امر برگزاری عروسی میباشد . جهت اجاره باغ عروسی باید نکات مختلف و مهمی را در نظر بگیرید . یکی از آن موارد ظرفیت پذیرش مهمان در باغ محل برگزاری عروسی شماست . باید ظرفیت باغ عروسی با تعداد میهمانان شما همخوانی داشته باشد .

یکی دیگر از نکات مهم اجاره باغ عروسی تعادل بین قیمت و منوی انتخابی شما است . برای مثال انتخاب یک باغ عروسی سطح بالا و یک منوی تشریفات ارزان قیمت اصلا توصیه نمیشود . چون تعادل در این بین وجود ندارد زیبایی باغ عروسی و سالن مجلل در بین تزیینات مختصر بسیار کمتر دیده خواهد شد .

یکی دیگر از نکات مهم اجاره باغ عروسی در دسترس بودن و نزدیک بودن آن است . البته این روزها به لطف نرم افزارهای موبایلی ، دسترسی به دورترین نقاط هم آسان شده ولی جدای از دوری و نزدیکی مسیر مناسب و هموار بسیار مهم است . برخی از باغ های عروسی شرایط نامناسبی از نظر مسیر دسترسی دارند . این شرایط نامناسب در فصل پاییز و زمستان که با بارندگی همراه است آزار بیشتری برای میهمانان دارد .

زیبایی باغ عروسی از نظر سالن و فضای باز نیز بسیار مهم است . ما در تشریفات آریان همواره سعی میکنیم که بهترین باغ عروسی را از نظر ظرفیت ، سلیقه عروس و داماد و بودجه به مشتریان خود معرفی کنیم . وقتی باغ عروسی زیبایی را برای برگزاری مراسم خود انتخاب میکنید ، به دلیل جلوه های بصری زیبای باغ شامل مسیر ورود میهمانان ، فضای چیدمان و سبز برای تزیینات مراسم و ... زیبایی مراسم شما را دوچندان میکند .

 

قیمت باغ عروسی

قیمت باغ عروسی به عوامل مختلفی بستگی دارد . دسترسی مناسب ، سطح زیبایی و ظاهری باغ عروسی ، امکانات رفاهی موجود در آن و در نهایت میزان تزیینات موجود در باغ عروسی قیمت آن را تعیین میکنند . این نکته بسیار مهم را در نظر بگیرید که هرچقدر قیمت باغ عروسی بیشتر باشد دلیل بر زیبایی بیشتر آن نیست . و در بعضی موارد قیمت اعلامی برای اجاره باغ عروسی بیشتر از ارزش واقعی آن یا بیشتر از موارد مشابه نسبت به سایر باغ های عروسی دیگر است .

به طور کلی قیمت اجاره باغ عروسی در نیمه دوم سال کمتر از نیمه اول سال است . البته در سالهای اخیر به دلیل یکی شدن ماه رمضان و ماه های محرم و صفر با بهترین ماه های برکزاری عروسی ، در ماه های قبل و بعد از این ایام ترافیک کاذب برای تقاضای اجاره باغ عروسی بیشتر شده و برای مثال ماه مهر قیمتی برابر با تابستان را دارد .

در موضوع قیمت اجاره باغ عروسی بطور کلی لازم است بدانید که قیمت ها از حدود 5 میلیون تومان شروع شده و تا بیش از 100 میلیون تومان ادامه دارد .

نکته مهم در این بین این است که لزوما باغ گرانتر زیباتر از باغ ارزانتر نیست و ممکن است شما یک باغ عروسی با قیمت 10 میلیون تومان را بیشتر از یک باغ عروسی 15 میلیون تومانی بپسندید . پس برای تصمیم گیری به هیچ عنوان به دیدن عکس و فیلم تکیه نکنید و بصورت حضوری اقدام به بازدید از باغ عروسی پیشنهادی تشریفات آریان کنید .

از نکات مهم قیمت اجاره باغ عروسی که لازم است بدانید میزان تقاضا برای اجاره آن مجموعه است . این تقاضا شامل فصلهای مختلف برگزاری مراسم ، اعیاد و روزهای عادی ، وسط هفته یا انتهای هفته بودن تاریخ مورد شما ، میزان زیبایی با عروسی و نمای سالن آن یا عمارت ، نزدیکی به تهران و دسترسی مناسب و چند مورد دیگر است .

این را هم بدانید که اگر یک باغ عروسی برای تزئینات محیطی و عمارت خود هزینه های بسیار زیادی را پرداخت کرده باشد و از نظر زیبایی مجموعه ای چشمگیر را در اختیار شما بگذارد هزینه اجاره بیشتری را نیز در نظر خواهد گرفت .

 

لیست باغ های عروسی

باغ های عروسی از نظر تنوع عموما در اطراف و حومه تهران قرار دارند . در ادامه به طور مختصر مناطق مورد نظر را معرفی میکنیم و برای کسب اطلاعات بیشتر وارد لینک های مربوطه شوید یا با مشاورین ما تماس بگیرید .

 

باغ عروسی در تهران

اگر در تهران به دنبال برگزاری مراسم و اجاره باغ عروسی هستید باید به چند نکته توجه کنید .

در تهران و در محدوده های شهری باید به دنبال سالن های اجتماعات یا روف گاردن در برج های مسکونی باشید . منظور از سالن اجتماعات سالن های برگزاری مراسم در زیر برج های مسکونی است . و منظور از روف گاردن بام برج های مسکونی که نظر ظاهر امکان برگزاری مراسم را دارند هستند .

یکی دیگر از انواع محل های برگزاری عروسی که باید در تهران در نظر داشته باشید انواع ویلاهای شهری در محدوده شمال تهران است . این ویلاها ظرفیت بالایی ندارند و برای تعداد میهمانان تا 100 نفر مناسب هستند . برای اطلاعات بیشتر وارد لینک زیر شده و توضیحات آن را مشاهده کنید .

پس در واقع اگر به دنبال برگزاری مراسم بصورت آزاد در باغ عروسی هستید در محدوده شهری تهران به دنبال آن نباشید . لازم به ذکر است که محدوده های شهران و چیتگر تعدادی باغ تالار عروسی وجود دارند که برای مراسم های مجزا مناسب هستند و شما میتوانید به آن ها مراجعه کنید .

 

 

باغ کوچک برای عروسی

برای تعداد میهمانان کم باغ های عروسی کوچک وجود دارند . البته این تصور را نکنید که این باغها برای تعداد میهمانان خیلی کم نیز وجود دارند . برای مثال وقتی صحبت از باغ کوچک برای عروسی میکنیم برای تعداد میهمانان 50 تا 100 نفر مناسب هستند . وقتی شما تعدادی پایین تر 50 نفر داشته باشید نیز الزاما باید از همین موارد استفاده کنید و جهت اجاره باغ کوچک برای عروسی لطفا با مشاورین ما تماس بگیرید .

 

فرهنگ های مختلف عروسی در ایران

آداب عروسی در مازندران

جشن عروسی در ایران با توجه به قومیت های مختلف و آداب و رسوم های متفاوت در فرهنگ های مختلف با هم فرق دارد . برای مثال در فرهنگ مازندران جشن عروسی با مراسم "اره گیرون" یا همان بله برون شروع میشود و نزدیکان داماد به خانه عروس رفته و با اهدای یک انگشتر عروس و داماد را به اصطلاح نامزد میکنند . کمی قبل از عروسی یکی از زن های آشنا را به عنوان "خور گیر" یا "خبرگیر" انتخاب میکنند تا تمامی بستگان عروس و داماد را به عروسی دعوت کند . یک روز قبل از عروسی تمامی مواد لازم و مخارج عروسی را از طرف خانواده داماد به خانه عروس میبرند . میهمانان نیز هدایای خود را تحت عنوان "سوری" روی سینی های مسی گذاشته و با پارچه های رنگی تزئین کرده و به خانه داماد میبرند .

یک روز مانده به عروسی نیز جشن "حناونه شو" یا "حنابندان" برگزار میشود و عمده میهمانان این جشن افراد دم بخت فامیل هستند . صبح روز عروسی یا "عاروسی" عروس و داماد به همراه نزدیکانشان به حمام میروند و دلاک از آنها با شیرینی و شربت پذیرایی میکند . سپس در بعد از ظهر عروسی نزدیکان داماد به طرف خانه عروس حرکت میکنند و داماد نیز یک اسب را تزئین کرده تا عروس را بر روی آن بنشانند و خانواده عروس نیز با میوه ، شیرینی و شربت از آنها پذیرایی میکند . خانواده عروس تکه ای نان را به کمر عروس میبندند تا اولین فرزند آنها پسر شود .

در راه برگشت عروس روی اسب نشسته و بچه ای آینه به دست جلوی اسب حرکت میکند . در طول مسیر نیز نزدیکان داماد با شادی و پایکوبی و تیراندازی به شادی جشن میافزایند . وقتی هم به خانه میرسند قبل از ورود عروس به خانه پدر داماد هدیه ای مثل یک راس گاو ، سکه یا تکه ای زمین را به عروس هدیه میدهد . سپس داماد از اسب پیاده شده و میوه ای را مثل انار یا سیب به طرف عروس می اندازد . عروس باید آن را بگیرد و با هم بخورند . سپس میهمانان وارد خانه داماد میشوند و شام را آنجا میمانند .

تنها یک زن شب را پیش عروس و داماد میماند و صبح برای آنها صبحانه را آماده میکند . خانواده داماد نیز تکه پارچه ای یا هدیه ای را به عنوان خلعت به عروس هدیه میدهند . 3 روز بعد از عروسی نیز عروس و داماد به عنوان "زن مار سلام" یا "مادرزن سلام" به خانه عروس رفته و مادر عروس با دعوت از میهمانان و پذیرایی شام این مراسم را برگزار میکند . در انتها عروس نیز تکه هایی از پارچه را که با گلاب معطر کرده به اهل فامیل هدیه داده و آنها نیز مبلغی پول به عنوان رونما به عروس هدیه میدهند .

 

عروسی و انواع ازدواج در ایران باستان

در ایران باستان و در زمان زرتشتیان 5 نوع ازدواج و پیوند زناشویی مرسوم بوده است که در زیر به اختصار به آنها میپردازیم :

 

پادشاه زن :

وقتی دختران به سن بلوغ میرسیدند و با اجازه پدر و مادر خود با پسری ازدواج میکردند اصطلاحا " پادشاه زن " بودند و از تمامی حقوق و مزایای زناشویی برخوردار بودند .

 

چاکر زن :

چاکر زن به زنی اطلاق میشده است که از همسر اول خود جدا شده و به عنوان زنی مطلقه با مردی دیگر ازدواج میکند . چاکر زن از تمامی حقوق پادشاه زن برخوردار بوده است ولی بعد از مرگ وی ، تا سی روز هزینه های مراسم و کفن و دفن بر عهده همسر دوم و پس از آن برعهده همسر اولش بوده است . ایرانیان باستان بر این عقیده بوده اند که در عالم بعد از مرگ زن متعلق به همسر اول خود است .

 

ایوک زن :

این نوع ازدواج به حالتی گفته میشده است که مردی دختر یا دخترانی داشت ولی فرزند پسر نداشت و ازدواج تنها دختر یا کوچکترین دخترش تحت عنوان " ایوک " ثبت می‌شد و رسم بر این بود که اولین پسر تولد یافته از این ازدواج به فرزندی پدر دختر در می‌آمد و به جای نام پدرش نام پدر دختر را بعد از نامش می‌آوردند و این نوع ازدواج باعث شده که برخی افراد غیر مطلع برچسب ازدواج با محارم را به زرتشتیان بزنند و اظهار کنند که پدر با دختر خود ازدواج می‌کرده است که بعدها این عقیده کاملا مردود شد .

 

ستر زن :

وقتی که فرد بالغی بدون ازدواج ( ناکام ) در می‌گذشت، پدر و مادر یا خویشان این فرد موظف بودند به خرج خود و به یاد فرد درگذشته دختری را به ازدواج پسری در می‌آورند. شرط این نوع ازدواج آن بود که دختر و پسر متعهد می‌شدند که در آینده یکی از پسران خود را به فرزند خواندگی فرد درگذشته بدون زن و فرزند درآورند.

 

خودسر ( خود رای ) زن :

اگر دختری و پسری پس از رسیدن به سن بلوغ برخلاف میل والدین خود خواستار ازدواج با یکدیگر می‌شدند ، با وجود مخالفت والدین ازدواج آنها منع قانونی نداشت و زیر عنوان " خود رای زن " ثبت می‌گردید و در این بین دختر از ارث محروم می‌شد، مگر اینکه والدینش به خواست خود چیزی به او می‌دادند یا وصیت می‌نمودند که بدهند.

 

برای مشاوره جهت اجاره باغ عروسی و اطلاعات بیشتر پیرامون آن لطفا با مشاورین تشریفات بزرک آریان تماس بگیرید :

تماس با ما

طراحی و توسعه با heart توسط تیم تشریفات بزرگ آریان